Home > HAPPENINGS > Achievements > 2016

2016

National School Games North Zone Hockey Championships 2016


img_trophey.jpgJunior Boys Division : 2nd Runner Up
Junior_Hockey_Boys_Prize_Presentation_Ceremony.jpg

National Floorball Championship 2016


img_trophey.jpgSenior Boys: 1st Runner Up


img_trophey.jpgSenior Girls: 2nd Runner Up

IMG-20160311-WA0004.jpg
IMG-20160311-WA0003.jpg

World Scout Day


img_trophey.jpgGame Booth (Originality and Creativity): 1st 
Nicholas Tay Yee Lin (6 Con), Muhd Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Per), Hadri Hirfandy Bin Mohd Halil (6 Per), 
Mohd Ali Aiman Bin Yusri (6 Com), Muhd Akif Bin Rahmat (6 Dili)

img_trophey.jpgGame Booth (Creativity): 3rd
Gareth Chen Keng Peng (6 Per), Doctolero Lyrus (6 Com), Muhd Aniq Bin Muhd Asri (6 Com), 
Sarvesh s/o Prem Kumar (6 Cre)

img_trophey.jpgGame Booth (Originality): 3rd 
Jacky Lim Xuan Zheng (6 Per), Nyu Kang Yi (6 Per), Zonares Ng Jian Rong (6 Per), Wannarot Kantaphon (6 Com)

Cub Scouts Challenge

img_trophey.jpg Gold Award:
Wan Hern Kai (5 Con), Javier Lim Zhi Lin (5 Per), Ng Jun Kang (5 Com), Mustaqim Bin Hamdan (6 Con),
Nicholas Tay Yee Lin (6 Con), Hadri Hirfandy Bin Mohd Halil (6 Per), Lim Xuan Zheng Jacky (6 Per),
             Muhd Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Per), Nyu Kang Yi (6 Per), Zonares Ng Jian Rong (6 Per),
             Muhd Aniq Bin Muhd Asri (6 Com), Wannarot Kantaphon (6 Com)


Singapore Youth Festival 2016


img_trophey.jpgGuzheng: Certificate of Distinction
Screenshot_2016-04-18-15-30-56.png

img_trophey.jpgMalay Dance : Certificate of Accomplishment
20120101_123528 - Copy.JPG

img_trophey.jpgIndian Dance: Certificate of Accomplishment

Screenshot_2016-04-12-12-39-18 - Copy.png

img_trophey.jpgChinese Dance: Certificate of Accomplishment

Screenshot_2016-04-18-15-30-28.png
Screenshot_2016-04-18-15-39-03.png

9th Singapore Schools Othello Championships 2016

img_trophey.jpgChampion Team
Othello Competition May 2016 v2.JPG

CD Lionhearters Challenge

img_trophey.jpgChampion Team:
Phua Yong Qi (6 Conscientious), Kayle Poon Yun Xuan (6 Conscientious), Kee Qian Rou (6 Conscientious),
Teo You Hern Winston (6 Conscientious)

Singapore & Asian Schools Math Olympiad 2016

img_trophey.jpgSilver:
Zhu Hengrui (4 Conscientious)

img_trophey.jpgBronze:
Chan Kai Nok (4 Conscientious)
IMG_6357.JPG

Pesta Bahasa Utara 2016

img_trophey.jpgGroup Story-telling: 3rd
Elysha Nuraisha Binte Sofian (2 Persistence), Nurangellina Binte Hassan (2 Persistence),
Muhammad Izuwan Bin Muhammad (2 Commitment)
Slide5.JPG
img_trophey.jpgSyair - Poetry: 3rd
Putri Qistina Zulhasreen (3 Persistence)
Slide7.JPG
img_trophey.jpgSajak - Poetry: 1st
Mahirah Sumayyah Binte Mohamed Yusri (5 Persistence)
Slide9.JPG
img_trophey.jpgGroup Language Rap: 2nd
Muhammad Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Persistence), Nur Sha'aban Bin Mohamed Ali (6 Commitment)
Slide11.JPG