Home > Our Pride > Xishanites' Achievements > 2016

2016


2016 Achievement

National School Games North Zone Hockey Championships 2016

trophy.jpg

Junior Boys Division: 2nd Runner Up

 
2016Achievement1.jpg



























National Floorball Championship 2016

trophy.jpg

Senior Boys: 1st Runner Up

trophy.jpg

Senior Girls: 2nd Runner Up


2016Achievement2.jpg



































2016Achievement3.jpg

 
 

World Scout Day

trophy.jpg

Game Booth (Originality and Creativity): 1st


Nicholas Tay Yee Lin (6 Con), Muhd Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Per), Hadri Hirfandy Bin Mohd Halil (6 Per), 
Mohd Ali Aiman Bin Yusri (6 Com), Muhd Akif Bin Rahmat (6 Dili)

trophy.jpg

Game Booth (Creativity): 3rd


Gareth Chen Keng Peng (6 Per), Doctolero Lyrus (6 Com), Muhd Aniq Bin Muhd Asri (6 Com), 
Sarvesh s/o Prem Kumar (6 Cre)

trophy.jpg

Game Booth (Originality): 3rd


Jacky Lim Xuan Zheng (6 Per), Nyu Kang Yi (6 Per), Zonares Ng Jian Rong (6 Per), Wannarot Kantaphon (6 Com)


Cub Scouts Challenge

trophy.jpg

Gold Award:


Wan Hern Kai (5 Con), Javier Lim Zhi Lin (5 Per), Ng Jun Kang (5 Com), Mustaqim Bin Hamdan (6 Con),
Nicholas Tay Yee Lin (6 Con), Hadri Hirfandy Bin Mohd Halil (6 Per), Lim Xuan Zheng Jacky (6 Per),
Muhd Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Per), Nyu Kang Yi (6 Per), Zonares Ng Jian Rong (6 Per),
Muhd Aniq Bin Muhd Asri (6 Com), Wannarot Kantaphon (6 Com)


Singapore Youth Festival 2016

trophy.jpg

Guzheng: Certificate of Distinction

 
2016Achievement4.png






















trophy.jpg

Malay Dance: Certificate of Accomplishment

 
2016Achievement5.JPG

 


























trophy.jpg

Indian Dance: Certificate of Accomplishment


2016Achievement6.png





















trophy.jpg

Chinese Dance: Certificate of Accomplishment


2016Achievement7.png


























2016Achievement8.png

























9th Singapore Schools Othello Championships 2016

trophy.jpg

Champion Team


2016Achievement9.JPG


















CD Lionhearters Challenge

trophy.jpg

Champion Team:


Phua Yong Qi (6 Conscientious), Kayle Poon Yun Xuan (6 Conscientious), Kee Qian Rou (6 Conscientious), 
Teo You Hern Winston (6 Conscientious)


Singapore & Asian Schools Math Olympiad 2016

trophy.jpg

Silver:


Zhu Hengrui (4 Conscientious)

trophy.jpg

Bronze:


Chan Kai Nok (4 Conscientious)

2016Achievement10.JPG































Pesta Bahasa Utara 2016

trophy.jpg

Group Story-telling: 3rd


Elysha Nuraisha Binte Sofian (2 Persistence), Nurangellina Binte Hassan (2 Persistence),
Muhammad Izuwan Bin Muhammad (2 Commitment)

2016Achievement11.JPG

 















trophy.jpg

Syair - Poetry: 3rd


Putri Qistina Zulhasreen (3 Persistence)

2016Achievement12.JPG

















trophy.jpg

Sajak - Poetry: 1st


Mahirah Sumayyah Binte Mohamed Yusri (5 Persistence)

2016Achievement13.JPG




















trophy.jpg

Group Language Rap: 2nd


Muhammad Danish Akif Bin Abdul Aziz (6 Persistence), Nur Sha'aban Bin Mohamed Ali (6 Commitment)

2016Achievement14.JPG



















2016